Projectdetails
!!Description
Dit project beoogt de rol te onderzoeken van locale autoriteiten bij de ontwikkeling van een nationaal migratiebeleid gedurende de periode 1750-1914. In dit langetermijnperspectief gaat de aandacht naar elementen van continuïteit en discontinuïteit bij de behandeling van buitenlandse (niet-nationale) migranten in de stad Antwerpen. Onderzoek naar het nationaal migratiebeleid wordt totnogtoe gekenmerkt door een top-down-benadering, waarbij vooral wettelijke, filosofische en politieke dimensies van de moderne nationale wetgeving centraal stonden. Dit project opteert voor een bottom-up benadering en wil onderzoeken hoe de regelgeving effectief werd toegepast in een lokale context, waar er interactie optrad met gewoonten en praktijken uit het ancien régime en waar ook lokale belangen een rol speelden bij de keuze voor een specifieke behandeling van buitenlandse migranten. De focus zal liggen op de interacties tussen de lokale en nationale besturen waarbij speciale aandacht zal uitgaan naar de omslag in de loop van de negentiende eeuw van niet-lokale naar niet-nationale nieuwkomers als het belangrijkste doelwit van het migratiebeleid. Het doel van dit onderzoeksproject is tweevoudig: (1) de historiografische opsplitsing te overbruggen tussen in hoofdzaak sociaalhistorisch onderzoek naar het ancien régime dat de nadruk legt op lokale vormen van migratieregulering en in hoofdzaak politiekhistorisch onderzoek naar de nieuwste tijden dat een nationaal perspectief hanteert bij de studie van het migratiebeleid; (2) het idee bij te sturen van een scherpe discontinuïteit tussen de praktijk van het migratiebeleid tijdens het ancien régime en het ''moderne'' Europa.
| Acroniem | FWOAL577 |
|---|---|
| Status | Geëindigd |
| Effectieve start/einddatum | 1/01/11 → 31/12/14 |
Keywords
- history
Flemish discipline codes in use since 2023
- Philosophy, ethics and religious studies
Vingerafdruk
Verken de onderzoeksgebieden die bij dit project aan de orde zijn gekomen. Deze labels worden gegenereerd op basis van de onderliggende prijzen/beurzen. Samen vormen ze een unieke vingerafdruk.
Onderzoeksoutput
- 2 Article
-
Alone and Far from Home: Gender and Migration Trajectories of Single Foreign Newcomers to Antwerp, 1850-1880
Greefs, H. & Winter, A., 2016, In: Journal of Urban History. 42, 1, blz. 61-80 20 blz.Onderzoeksoutput: Article › peer review
Open AccessBestand13 Citaten (Scopus)383 Downloads (Pure) -
Historisch onderzoek naar migratiebeleid: verkennend literatuuroverzicht
Debackere, E. & Coppens, A., 2013, In: Bulletin d'information de l'Association Belge d'Histoire Contemporaine. 1, XXXV, blz. 8-11 4 blz.Onderzoeksoutput: Article
Activiteiten
-
Social-Economical Research Alliance VUB-UGent
Coppens, A. (Speaker)
9 sep. 2014Activiteit: Talk or presentation at a workshop/seminar
-
European Social Sciences and History Conference
Coppens, A. (Speaker)
23 apr. 2014 → 26 apr. 2014Activiteit: Talk or presentation at a conference
-